Krzysztof (studia i praktyka w Hiszpanii)

ERASMUS+ doskonałą szansą na poszerzenie perspektyw

Być może zabrzmi to dosyć zaskakująco, ale w mojej opinii doskonałym sposobem na poznanie prawdy o swoim własnym kraju oraz o samym sobie, a przynajmniej jej znacznej części, jest spędzenie dłuższego okresu… za granicą. Wyjazd w ramach programu ERASMUS+ oferuje ci doskonałą możliwość na poszerzenie Twojego światopoglądu, którego proces kształtowania, najprawdopodobniej, całkowicie odbywa się w Twojej ojczyźnie.  Uczestnictwo w programie ERASMUS+ to otworzenie sobie drzwi do wiedzy, której nie zdobędziesz, jeżeli w przyszłości nie zdecydujesz się na dłuższy pobyt za granicą. 

Ze studiowania w obcym kraju wyciągniesz korzyści, o których nie miałbyś pojęcia, gdybyś zdecydował się na spędzenie tego pięknego czasu jedynie w swojej ojczyźnie. Wynika to poniekąd z systemu szkolnictwa i nauczania, jakim charakteryzuje się państwo, w którym spędzisz najbliższe miesiące swojego życia, a także z tego powodu, że każda placówka akademicka jest po prostu inna. Ze wszystkimi swoimi zaletami oraz wadami zaoferuje Ci możliwości, mogące okazać się w przyszłości cennym bagażem doświadczeń....

Jednak Erasmus+ to nie tylko studiowanie w obcym kraju, czy też zawieranie międzynarodowych przyjaźni, poznawanie innych kultur, korzystanie z uroków innego państwa lub po prostu dobra zabawa, lecz przede wszystkim możliwość poszerzenia swoich perspektyw na polu zawodowym i prywatnym. To okazja na to, abyś poznał coś zupełnie nowego, dotychczas Ci nieznanego, co z całą pewnością wpłynie na wzbogacenie Ciebie jako człowieka. Zetknięcie się z nową rzeczywistością najprawdopodobniej sprawi, że na wiele spraw, które są Ci znane z Twojego życia w ojczyźnie, spojrzysz zupełnie z innej perspektywy. Swoje przekonania, swój styl bycia, swój charakter, które w dużej mierze wynikają z miejsca, w którym się urodziłeś, będziesz mógł skonfrontować z ludźmi często niepodobnymi do Ciebie, postrzegających świat w inny sposób, kierujących się innymi zasadami i wyznacznikami kulturowymi. Właśnie to zderzenie kulturowe, mające w wielu przypadkach naprawdę duże rozmiary, rozwinie w Tobie umiejętności dokonywania analizy i oceny otaczającej Cię rzeczywistości, której nie będziesz już postrzegał przez pryzmat jedynie Twojej ojczyzny i żyjących w niej ludzi.


Mój wyjazd na Erasmusa dał mi wszystkiego po trochu. Pozwolił mi na lepsze poznanie samego siebie. Podczas dwunastu miesięcy mogłem poznać przedsmak samodzielnego życia, które niebawem czeka na mnie w przyszłości. Pobyt za granicą był dla mnie formą sprawdzenia tego, ile tak naprawdę jestem wart. Dał mi odpowiedzi na takie pytania jak: „Czy warto ryzykować i obierać ścieżki wymagające znacznego poświęcenia?”, „Czy jestem zdolny do przystosowania się do nowej sytuacji i nowych okoliczności?”, „Czy jestem na tyle wytrwały, aby realizować założone cele i spełniać się jako człowiek?”, „Czy obrana przeze mnie ścieżka postępowania jest słuszna?”, „Czy sposób, w jaki postrzegam mój kraj, jest właściwy?”.

Po powrocie do mojej ojczyzny nie muszę już więcej szukać odpowiedzi na te pytania. Doskonale wiem, w jakim miejscu w moim życiu się znajduję, czego oczekuję od samego siebie, gdzie chcę zajść. To właśnie wyjazd na ERASMUSA postawił przede mną takie możliwości, abym teraz ze spokojem mógł powiedzieć, że wróciłem znacznie bogatszy w wiedzę o samym sobie. Pobyt za granicą przyniósł mi więcej, niż oczekiwałem. „Czy ponownie skorzystałbym z tego programu?”. Odpowiedź może być tylko jedna: „Tak, bez najmniejszych wątpliwości”. 


Menu

Najnowsze aktualności

Dowiedz się więcej